І

н

с

т

и

т

у

т

п

р

о

б

л

е

м

ш

т

у

ч

н

о

г

о

і

н

т

е

л

е

к

т

у

Головне меню

Шолом-антистрес

Восени 1991 року в Донецьку був створений науково­-дослідний Інститут проблем  штучного інтелекту, підпорядкований Національній академії наук України та Міністерству освіти і науки  України. 2014­го у зв’язку з подіями на Сході країни науковці переїхали до Києва, де на той час уже діяла філія інсти­туту. Останнім часом колектив установи працює над  розробками, пов’язаними здебільшого з військовою сферою. Нещодавно науковці брали участь у конкурсі проектів на замовлення Міністерства оборони України

Для Збройних Сил України вчені запропонували унікальну розробку – шолом, що використовується для психофізіологічної реабілітації людини, яка перебуває у стресовій ситуації. Винахід вже пройшов випробування, зокрема в польових умовах у зоні АТО.
За словами директора Інституту проблем штучного інтелекту, члена­кореспондента НАН України, заслуженого діяча науки і техніки України, доктора технічних наук, доктора богослов’я, професора Анатолія Шевченка, шолом має штучний інтелект, сам коригує стан людини, знімає стрес. Створений він спільно з ученими Інституту медицини праці Національної академії медичних наук України.
Дія шолому спрямована на  біологічно активні зони голови  людини фізичними подразниками різної природи. Це, зокрема, вібрації, інфрачервоне та ультразвукове випромінювання, звук (музика, мова), заспокійливий  шум (моря, лісу, пташиний спів). Синхронно подаються спеціально підібрані аудіо­ та відеоряд.

«Поєднання різних звуків, вібрацій, випромінювання позитивно впливає на людину,  змінює  її  психофізичний  стан – знімає стрес і навіть  виліковує деякі нервові розлади.  Змінюється емоційний стан людини і самопочуття в цілому, – пояснює Анатолій Шевченко. – Шолом – це своєрідний масажер, який не потребує залучення медичного персоналу.
Програми масажу вже давно відомі та затверджені Міністерством охорони здоров’я і вміщені в пам’ять мікропроцесорного блоку. Їх обирає сам користувач.  Шолом може працювати як автономно, так і через підключення до комп’ютерної системи».
Відповідаючи на запитання про те, коли незвичайні шоломи надійдуть до війська, Анатолій Шевченко каже: «Схвальний відгук щодо необхідності коригування психофізіологічного стану бійців ми отримали  від  Департаменту військової освіти та науки Міністерства оборони України. Отож після проведення всіх необхідних досліджень ця розробка буде впроваджена в серійне виробництво на заводах оборонної промисловості. Сподіваємся, це може статися вже наступного року. Для цього є всі можливості: наукові,  фінансові та виробничі».

Серед інших військових розробок Інституту проблем штучного інтелекту є робот, що може самостійно працювати в польових умовах до 10 годин у пошуках  вибухових пристроїв. Також науковці створили систему пошуку для знешкодження безпілотних літаків.
Ще одна дуже цікава розробка, яку вчені запропонували нашим Збройним Силам, – довгострокові вогневі точки. В невеликому бетонному корпусі встановлять стрілецьку зброю. Крім того, тут передбачається вентиляція та відеокамери, які фіксують об’єкт, що рухається неподалік . Штучна інтелектуальна система сама визначає – людина це чи ні, в якому одязі.  Визначаються її координати, і стрілецька  зброя  одразу наводиться на ціль. Система може працювати  в автоматичному режимі, без оператора.
Над цією розробкою вчені працюють спільно з науковим підрозділом  Генерального штабу Збройних Сил України.

 Неля ГРАБОВСЬКА (стаття журналу "Військо України")

Категорія: